HOME-English version

Proton GTi

Kada je malezijska fabrika Proton kupila Lotusa, eksperti iz legendarne firme ugradili su svoje veliko znanje u limuzinu 'Proton GTi'. Rezultat je sjajan automobil...

 

-Models

-Gallery

-Your cars

-Links

-Guestbook

-Authors

-My vehicles

 

proton01.jpg (59655 bytes)

Ugledni proizvodjac sportskih automobila Lotus, pre nekoliko godina je iz ruku General Motors-a presao u vlasnistvo malezijske kompanije proton koja izradjuje automobile Micubisijeve konstrukcija. Promena vlasnika nije se bitno odrazila na rad Lotusa, ali je povoljno uticala na Proton. Jedan od upadljivih rezultata je Proton GTi. kojim malesijci ulaze na teren sportski izbrusenih limuzina. Kao osnova je posluzio model 'serija 300'. Ipak, sam naziv automobila ne privlaci toliko paznje kao amblem Lotusa koji nosi ovaj automobil. Da bi zasluzio takvu cast, Proton GTi je morao zaista da prodje kroz ruke slavne britanske kuce koja inace vise zaradjuje dajuci savee drugima nego prodajuci sopstvene automobile.

Ono sto prvo pada u oci je "transplantacija srca", odnosno ubacivanje motora od 1,8 litra koji koriste veci Protonovi modeli, Persona i Kupe. Njegovih 133 konja u relativno lakoj karoseriji, sasvim su dovoljni za sportske performanse tako da na samom agregatu nije nista znacajno uradjeno. Samo dodavanje snage i nije neka mudrost i za tako nesto ne bi bili potrebni eksperti iz Lotusa. Njihov zadatak je da naprave pravi sportski automobil, a to podrazumeva mnogo vise od puke brzine. Mada su raspolagali malim budzetom i rokom od samo 15 meseci, njima je uspelo da naprave izuzetno vozilo.

proton03.jpg (54786 bytes)

Da bi se poboljsala stabilnost i upravljivost, celo ogibljenje je preradjeno. Sva cetiri tocka dobila su nove opruge i amortizere, napred je zamenjen poprecni stabilizator, a modifikovan je i mehanizam za upravljanje. Na aluminijumske tockove od 16 inca montirane su gume Pireli dimenzija 205/45. Posto se od sportskih automobila danas ocekuje i velika doza komfora, pojacana je zvucna izolacija i ugradjeni su cvrsci nosaci motora.

 

 

Spoljna sminka je takodje uradjena u Lotusu. Atraktivni rubovi blatobrana pojacavaju sportski utisak, dok dodatni spojleri ne predstavljaju samo estetski dodatak, jer su ispitani u vazdusnom tunelu i deluju tako da pri vecim brzinama vazduh ne kvari stabilnost automobila.

I promene u unutrasnjosti su upadljive. Rekaro sedista dobro obuhvataju telo, aluminijumske pedale i rucica menjaca, metalizirana instrument tabla, centralni stub i beli instrumneti upotpunjuju sportsku atmosferu. Ima doduse i dosta plastike i po neki jeftin prekidac, ali ukupan utisak je dobar. Elektricni pogon prozora i retrovizora, klima uredjaj i alarm deo su standardne opreme, kao i stereo uredjaj koji zvuci sasvim dobro. Kada je o zvuku rec treba istaci i muziku koja dolazi iz dve cetvrtaste izduvne cevi.

proton02.jpg (41353 bytes)

U celini Proton GTi stilizovan je tako da asocira na trkacke masine namenjene reli stazama i asfaltnim pistama. Ipak mnogo vazniji od ectetskog je uticaj u voznji. Lotusovo ogibljenje odmah uliva sigurnost. I upravljanje je zadivljujuce, pruza potpuni osecaj kontrole.

proton04.jpg (12042 bytes)proton05.jpg (10498 bytes)proton06.jpg (13088 bytes)

Na mokroj podlozi GTi nosom bezi iz krivine i oduzimanjem gasa se bezbedno vraca na putanju, bez opasnosti od zanosenja zadnjeg dela. Jedino kocenje u samoj krivini moze da ugrozi stabilnost. Cak i ako pogresite u proceni mala je verovatnoca da ce automobil otici preko ivice puta. S obzirom na sportsko lezanje, Proton GTi je zadivljujuce udoban jer prelazi preko rupa mekse nego vecina rivala. U poredjenju sa njima, neginjanje karoserije u krivinama je nesto izrazenije, ali ni pri naglim promenama pravca ne gubi se stabilnost. I motor se pokazao na visini zadatka. Ubrzava do 100km/h za 7,8 sekundi i razvija najvecu brzinu od preko 200km/h.

U celini, Proton GTi je mnogo bolji nego sto bi se ocekivalo s obzirom na malezijsko poreklo, a sasvim na nivou onoga sto se ocekuje od automobila koji je prosao kroz pogone Lotusa.

( "Top Speed", januar/februar 2000))

 

 

 

contact the CarMaster